Calendar

Please select your school/ location from the drop-down menu.

Show information for the following location(s):
2018
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
2020

December, 2019

SundaySunMondayMonTuesdayTueWednesdayWedThursdayThuFridayFriSaturdaySat
December 1 Dec 10222031904220528061107
 
Highland Ranch
Clay, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Tables outside of Room 10
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Robotics, grades K-3
1:50 PM - 2:50 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Reading Stars - Level 1, grades K-2
2:10 PM - 3:10 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Sew Krafty, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Ericson
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Use Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Chess, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
D-6
session 2 (2019-20)

Sundance
Basketball, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Notre Dame Academy
Amazing Science: Dinosaurs!, grades K-4
3:05 PM - 4:05 PM
Session 1 (2019-20)

San Pasqual Union
Cooking All-STARs, grades K-5
3:05 PM - 4:05 PM
Kitchen
session 2 (2019-20)

Morning Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 28
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 22
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Spanish, grades K-2
3:20 PM - 4:05 PM
13
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
E-9
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Basketball, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Park Village
Clay, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades 3-5
4:15 PM - 5:00 PM
E-9
session 2 (2019-20)
Park Village
Chess, grades K-5
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Park Village
The Art of Drawing, grades 1-5
1:45 PM - 2:45 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Westwood
Robotics, grades K-3
2:05 PM - 3:05 PM
D-28
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Spanish, grades K-2
2:10 PM - 2:55 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Ericson
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Ericson
Cooking All-STARs, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Stone Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:35 PM - 3:35 PM
B Family Room
session 2 (2019-20)

Sundance
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Room 15
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 19
session 2 (2019-20)

Notre Dame Academy
Drama Kids®, grades K-5
3:05 PM - 4:05 PM
Session 1 (2019-20)

San Pasqual Union
Spanish, grades K-2
3:05 PM - 3:50 PM
Room 303
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Chess, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 13
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:10 PM - 4:10 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Chaparral
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Chaparral
Sew Krafty, grades 1-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Painted Rock
RockSTAR Music Education, grades 2-5
3:20 PM - 4:20 PM
Multi-Purpose Room
Session 1 (2019-20)

Creekside
Reading Stars - Level 1, grades K-2
3:25 PM - 4:25 PM
F-5
session 2 (2019-20)
Chaparral
Spanish, grades K-3
1:40 PM - 2:25 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Chaparral
Piano (Musical Keyboarding), grades K-5
1:40 PM - 2:25 PM
Room 7
session 2 (2019-20)

Chaparral
The Art of Drawing, grades 1-5
1:40 PM - 2:40 PM
Room 35
session 2 (2019-20)

Creekside
Robotics, grades K-3
1:45 PM - 2:45 PM
D Village
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Spanish, grades K-2
1:50 PM - 2:35 PM
Room 11
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Chess, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 102
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 207
session 2 (2019-20)

Westwood
Clay, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Tables by cabins
session 2 (2019-20)

Westwood
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:05 PM - 3:05 PM
Library
session 2 (2019-20)

Westwood
Spanish, grades K-2
2:05 PM - 2:50 PM
G-23
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Martial Arts, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Ericson
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Ericson
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:10 PM - 3:10 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Sewing/Fashion 101, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
room 26
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Robotics, grades K-3
3:10 PM - 4:10 PM
Room 21
session 2 (2019-20)

Park Village
Sew Krafty, grades 1-5
3:25 PM - 4:25 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Montessori, Carlsbad
Martial Arts, grades K-5
TBA
session 2 (2019-20)
Ericson
RockSTAR Music Education, grades 2-5
12:20 PM - 1:20 PM
Computer section of Library
Session 1 (2019-20)

Ericson
Chess, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Ericson
Basketball, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
12:30 PM - 1:30 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
12:30 PM - 1:30 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
12:30 PM - 1:30 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Sundance
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
1:00 PM - 2:00 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Sundance
Spanish, grades K-2
1:00 PM - 1:45 PM
Room 1
session 2 (2019-20)

Sundance
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:00 PM - 2:00 PM
Room 12
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Basketball, grades K-5
1:30 PM - 2:30 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Martial Arts, grades K-5
1:30 PM - 2:15 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:30 PM - 2:30 PM
Preschool room
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Clay, grades K-5
1:30 PM - 2:30 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Robotics, grades K-3
1:30 PM - 2:30 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:35 PM - 2:35 PM
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Piano (Musical Keyboarding), grades K-5
2:05 PM - 2:50 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 30
session 2 (2019-20)

Westwood
Chess, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
E-35
session 2 (2019-20)

Canyon View
Hip Hop, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Sew Krafty, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
D Mall
session 2 (2019-20)

Canyon View
Spanish, grades 3-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Chaparral
Basketball, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Creekside
Chess, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Clay, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)
Shoal Creek
Clay, grades K-5
1:00 PM - 2:00 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Robotics, grades K-3
1:00 PM - 2:00 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:50 PM - 2:50 PM
208
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Drama Kids®, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 16
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:10 PM - 3:10 PM
Room 4
session 2 (2019-20)

Ericson
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Chaparral
Clay, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Martial Arts, grades K-5
3:20 PM - 4:05 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Creekside
Basketball, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Park Village
Soccer, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
Field
session 2 (2019-20)
 
080922101811201229131114
 
Highland Ranch
Clay, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Tables outside of Room 10
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Robotics, grades K-3
1:50 PM - 2:50 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Reading Stars - Level 1, grades K-2
2:10 PM - 3:10 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Sew Krafty, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Ericson
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Use Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Chess, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
D-6
session 2 (2019-20)

Sundance
Basketball, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Notre Dame Academy
Amazing Science: Dinosaurs!, grades K-4
3:05 PM - 4:05 PM
Session 1 (2019-20)

San Pasqual Union
Cooking All-STARs, grades K-5
3:05 PM - 4:05 PM
Kitchen
session 2 (2019-20)

Morning Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 28
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 22
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Spanish, grades K-2
3:20 PM - 4:05 PM
13
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
E-9
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Basketball, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Park Village
Clay, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades 3-5
4:15 PM - 5:00 PM
E-9
session 2 (2019-20)
Park Village
Chess, grades K-5
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Park Village
The Art of Drawing, grades 1-5
1:45 PM - 2:45 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Westwood
Robotics, grades K-3
2:05 PM - 3:05 PM
D-28
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Spanish, grades K-2
2:10 PM - 2:55 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Ericson
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Ericson
Cooking All-STARs, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Stone Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:35 PM - 3:35 PM
B Family Room
session 2 (2019-20)

Sundance
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Room 15
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 19
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Spanish, grades K-2
3:05 PM - 3:50 PM
Room 303
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Chess, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 13
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:10 PM - 4:10 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Chaparral
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Chaparral
Sew Krafty, grades 1-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Painted Rock
RockSTAR Music Education, grades 2-5
3:20 PM - 4:20 PM
Multi-Purpose Room
Session 1 (2019-20)

Creekside
Reading Stars - Level 1, grades K-2
3:25 PM - 4:25 PM
F-5
session 2 (2019-20)
Chaparral
Spanish, grades K-3
1:40 PM - 2:25 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Chaparral
Piano (Musical Keyboarding), grades K-5
1:40 PM - 2:25 PM
Room 7
session 2 (2019-20)

Chaparral
The Art of Drawing, grades 1-5
1:40 PM - 2:40 PM
Room 35
session 2 (2019-20)

Creekside
Robotics, grades K-3
1:45 PM - 2:45 PM
D Village
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Spanish, grades K-2
1:50 PM - 2:35 PM
Room 11
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Chess, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 102
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 207
session 2 (2019-20)

Westwood
Clay, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Tables by cabins
session 2 (2019-20)

Westwood
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:05 PM - 3:05 PM
Library
session 2 (2019-20)

Westwood
Spanish, grades K-2
2:05 PM - 2:50 PM
G-23
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Martial Arts, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Sewing/Fashion 101, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
room 26
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Robotics, grades K-3
3:10 PM - 4:10 PM
Room 21
session 2 (2019-20)

Park Village
Sew Krafty, grades 1-5
3:25 PM - 4:25 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Montessori, Carlsbad
Martial Arts, grades K-5
TBA
session 2 (2019-20)
Ericson
RockSTAR Music Education, grades 2-5
12:20 PM - 1:20 PM
Computer section of Library
Session 1 (2019-20)

Ericson
Chess, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Ericson
Basketball, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
12:30 PM - 1:30 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
12:30 PM - 1:30 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
12:30 PM - 1:30 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Sundance
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
1:00 PM - 2:00 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Sundance
Spanish, grades K-2
1:00 PM - 1:45 PM
Room 1
session 2 (2019-20)

Sundance
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:00 PM - 2:00 PM
Room 12
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Basketball, grades K-5
1:30 PM - 2:30 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Martial Arts, grades K-5
1:30 PM - 2:15 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:30 PM - 2:30 PM
Preschool room
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Clay, grades K-5
1:30 PM - 2:30 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Robotics, grades K-3
1:30 PM - 2:30 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:35 PM - 2:35 PM
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Soccer, grades K-4
1:50 PM - 2:50 PM
Field
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Piano (Musical Keyboarding), grades K-5
2:05 PM - 2:50 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 30
session 2 (2019-20)

Westwood
Chess, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
E-35
session 2 (2019-20)

Canyon View
Hip Hop, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Sew Krafty, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
D Mall
session 2 (2019-20)

Canyon View
Spanish, grades 3-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Chaparral
Basketball, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Creekside
Chess, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Clay, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)
Shoal Creek
Clay, grades K-5
1:00 PM - 2:00 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Robotics, grades K-3
1:00 PM - 2:00 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:50 PM - 2:50 PM
208
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Drama Kids®, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 16
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:10 PM - 3:10 PM
Room 4
session 2 (2019-20)

Ericson
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Chaparral
Clay, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Martial Arts, grades K-5
3:20 PM - 4:05 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Creekside
Basketball, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Park Village
Soccer, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
Field
session 2 (2019-20)
 
15162117181820192420721
 
Highland Ranch
Clay, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Tables outside of Room 10
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Robotics, grades K-3
1:50 PM - 2:50 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Reading Stars - Level 1, grades K-2
2:10 PM - 3:10 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Sew Krafty, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Chess, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Canyon View
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Ericson
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Use Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Chess, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
D-6
session 2 (2019-20)

Sundance
Basketball, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Cooking All-STARs, grades K-5
3:05 PM - 4:05 PM
Kitchen
session 2 (2019-20)

Morning Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 28
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 22
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Spanish, grades K-2
3:20 PM - 4:05 PM
13
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
E-9
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Basketball, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Park Village
Clay, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Creekside
Spanish, grades 3-5
4:15 PM - 5:00 PM
E-9
session 2 (2019-20)
Park Village
Chess, grades K-5
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Park Village
The Art of Drawing, grades 1-5
1:45 PM - 2:45 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:45 PM - 2:45 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Westwood
Robotics, grades K-3
2:05 PM - 3:05 PM
D-28
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Spanish, grades K-2
2:10 PM - 2:55 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Ericson
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Ericson
Cooking All-STARs, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Teacher's Lounge
session 2 (2019-20)

Stone Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:35 PM - 3:35 PM
B Family Room
session 2 (2019-20)

Sundance
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
Room 15
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 19
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Spanish, grades K-2
3:05 PM - 3:50 PM
Room 303
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Chess, grades K-5
3:10 PM - 4:10 PM
Room 13
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:10 PM - 4:10 PM
Room 17
session 2 (2019-20)

Chaparral
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

Chaparral
Sew Krafty, grades 1-5
3:20 PM - 4:20 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Painted Rock
RockSTAR Music Education, grades 2-5
3:20 PM - 4:20 PM
Multi-Purpose Room
Session 1 (2019-20)

Creekside
Reading Stars - Level 1, grades K-2
3:25 PM - 4:25 PM
F-5
session 2 (2019-20)
Chaparral
Spanish, grades K-3
1:40 PM - 2:25 PM
Room 10
session 2 (2019-20)

Chaparral
The Art of Drawing, grades 1-5
1:40 PM - 2:40 PM
Room 35
session 2 (2019-20)

Creekside
Robotics, grades K-3
1:45 PM - 2:45 PM
D Village
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Spanish, grades K-2
1:50 PM - 2:35 PM
Room 11
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Chess, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 102
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
1:50 PM - 2:50 PM
Room 207
session 2 (2019-20)

Westwood
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:05 PM - 3:05 PM
Library
session 2 (2019-20)

Westwood
Spanish, grades K-2
2:05 PM - 2:50 PM
G-23
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Martial Arts, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Drama Kids®, grades K-5
2:10 PM - 3:10 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Ericson
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Ericson
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:10 PM - 3:10 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
2:40 PM - 3:40 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Sunset Hills
Hip Hop, grades K-5
3:00 PM - 3:45 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Sewing/Fashion 101, grades 1-5
3:10 PM - 4:10 PM
room 26
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Robotics, grades K-3
3:10 PM - 4:10 PM
Room 21
session 2 (2019-20)

Park Village
Sew Krafty, grades 1-5
3:25 PM - 4:25 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Montessori, Carlsbad
Martial Arts, grades K-5
TBA
session 2 (2019-20)
Ericson
RockSTAR Music Education, grades 2-5
12:20 PM - 1:20 PM
Computer section of Library
Session 1 (2019-20)

Ericson
Chess, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Room 60
session 2 (2019-20)

Ericson
Basketball, grades K-5
12:20 PM - 1:20 PM
Basketball Courts
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
12:30 PM - 1:30 PM
Room 33
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
12:30 PM - 1:30 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
Abacus Mental Math & Brain Training, grades K-5
12:30 PM - 1:30 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Sundance
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
1:00 PM - 2:00 PM
Computer Lab
session 2 (2019-20)

Sundance
Spanish, grades K-2
1:00 PM - 1:45 PM
Room 1
session 2 (2019-20)

Sundance
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:00 PM - 2:00 PM
Room 12
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Martial Arts, grades K-5
1:30 PM - 2:15 PM
Blacktop
session 2 (2019-20)

Morning Creek
Reading Stars - Level 1, grades K-2
1:30 PM - 2:30 PM
Preschool room
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Robotics, grades K-3
1:30 PM - 2:30 PM
Room 31
session 2 (2019-20)

San Pasqual Union
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:35 PM - 2:35 PM
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Soccer, grades K-4
1:50 PM - 2:50 PM
Field
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 30
session 2 (2019-20)

Westwood
Chess, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
E-35
session 2 (2019-20)

Canyon View
Hip Hop, grades K-5
2:10 PM - 2:55 PM
Multi-Purpose Room
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
The Art of Drawing, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
F Mall
session 2 (2019-20)

Shoal Creek
Sew Krafty, grades 1-5
2:40 PM - 3:40 PM
D Mall
session 2 (2019-20)

Canyon View
Spanish, grades 3-5
3:00 PM - 3:45 PM
Room 5
session 2 (2019-20)

Creekside
Chess, grades K-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Monterey Ridge
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
G-4
session 2 (2019-20)

Park Village
Spanish, grades K-2
3:25 PM - 4:10 PM
Multi-Purpose Room Stage
session 2 (2019-20)

Park Village
Coding/ Computer Programming, grades 2-5
3:25 PM - 4:25 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)
Shoal Creek
Robotics, grades K-3
1:00 PM - 2:00 PM
H Mall
session 2 (2019-20)

Highland Ranch
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
1:50 PM - 2:50 PM
208
session 2 (2019-20)

Deer Canyon
Drama Kids®, grades K-5
2:05 PM - 3:05 PM
Room 16
session 2 (2019-20)

Adobe Bluffs
The Art of Drawing, grades 1-5
2:10 PM - 3:10 PM
Room 32
session 2 (2019-20)

Canyon View
Amazing Science: Star Wars, grades K-4
2:10 PM - 3:10 PM
Room 4
session 2 (2019-20)

Painted Rock
Martial Arts, grades K-5
3:20 PM - 4:05 PM
Lunch Area
session 2 (2019-20)

Park Village
Soccer, grades K-4
3:25 PM - 4:25 PM
Field
session 2 (2019-20)
 
22232425262728
       
293031January 1 Jan 1020304